6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, tüm tüketiciler ürünün kendilerine ulaşmasından itibaren 14 gün içerisinde ürünü satın almaktan vazgeçebilir veya herhangi bir sebep belirtmeksizin cayma hakkını kullanarak ürünün iadesini talep edebilmektedir.

Nasıl iade talebi oluşturabilirim?

  • Üye girişi yaptıktan sonra ‘’Hesabım’’ menüsü altında yer alan ‘’Sipariş Geçmişi’’ bölümünden ilgili siparişinizin sağ tarafında yer alan ‘’İade’’ butonuna tıklayarak iade talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • İade talebinizi tamamladıktan sonra tarafınıza gönderilecek e-postada yer alan Sürat Kargo anlaşmalı kargo kodu ile iade talep ettiğiniz ürün/ürünleri tarafımıza gönderebilirsiniz. Anlaşmalı kargo kodu ile gönderim yapacağınız için tarafınızdan herhangi bir gönderim adresi talep edilmeyecektir.

  • İade edeceğiniz ürünleri anlaşmalı kargo şirketimiz ile göndermeniz gerekmektedir. Anlaşmalı kargo şirketi ile gönderilmeyen iade edilecek ürün/ürünler kabul edilmemektedir.
  • Kullanılmış, kullanıcı hatası sonucunda zarar görmüş, paketi açılmış, yırtılmış; kusurlu/ayıplı ürün kapsamında değerlendirilen tüm ürün/ürünler anlaşmalı kargo şirketimiz tarafından gönderilmiş olsa bile şikayet kaydınızın bulunmaması durumunda iade kabul edilmeyeceği için kusurlu/ayıplı ürün/ürünler geri gönderilecektir.
  • İade edeceğiniz ürün/ürünler ürünün varsa orijinal kutusu ile beraber kullanıcı hatası sonucunda hasar ve zarar görmemiş şekilde iade alınmaktadır.
  • İadeniz tarafımıza ulaştıktan sonra ekibimiz tarafından kontrol edilecek ve iade şartlarına uygun olduğu takdirde en kısa sürede iade onay süreci başlatılacaktır.
  • İade süresi bankalara göre değişkenlik göstermekte olup onay sürecinin ardından 7 ila 10 iş günü içerisinde iadeniz bankanız tarafından yapılacaktır.

Hangi ürünler iade edilebilir?

İade etmek istediğiniz ürün/ürünlerin, paketi de dahil olmak üzere, kullanıcı hatası sonucu hasar, zarar görmemiş olması gerekmektedir.

Parfüm & Deodorant kategorisinden satın aldığınız ürünler haricinde; çanta, gözlük, saat kategorilerimiz satın aldığınız tüm ürün/ürünleri cayma hakkı kapsamında kolaylıkla iade edebilirsiniz. 

Parfüm & Deodorant kategorisinden aldığınız ürün ayıplı (ambalajı, paketi açılmış, yırtık, kullanılmış) değilse iade edilememektedir. Paket ve ambalajı açılmış ürünler hijyen açısından uygun olmaması halinde iade edilmemektedir. Satın aldığınız ürün/ürünler teslim edildiği gün itibari ile tarafınıza ayıplı/kusurlu ulaşması halinde 0850 255 04 77 telefon numarasından çözüm merkezimize ulaşarak yaşanan durumu aktarmanızı rica ederiz. 

Kullanıcılarımızdan gelen tüm şikayetleri ekibimiz ile beraber incelediğimizi belirtmek isteriz. Her türlü ürün şikayetinize bize ulaşarak çözüm bulabilirsiniz.

[time] önce.
Size en iyi hizmeti sunabilmek ve reklam çalışmalarında kullanmak amacıyla sayfamızda çerezlerden faydalanıyoruz. Sayfamızı kullanmaya devam ederek çerez kullanımına izin vermiş oluyorsunuz.
Teşekkürler, kayıt başarıyla tamamlandı.
Bu e-posta adresi zaten kayıtlı.